Abak, tradicionalno računalo
Preteklost odpira vrata prihodnosti
Kdaj, misliš, se je pojavil prapraprapradedek tvojega računalnika? Pred desetimi leti? Pred 50 leti? Naka! Prvo računalo so izumili že pred več kot 4000 leti.
Stare civilizacije so za računanje sprva uporabljale prste na rokah. Z njimi je človek sešteval, odšteval in celo množil. Od tod izhaja tudi angleška beseda digit, ki pomeni prst ali število.
Sčasoma, ko so števila postala tako velika in je »zmanjkalo prstov«, so si začeli pomagati s kamenčki ali črtami, ki so jih vrisali v pesek ali ploščo, posuto s prahom. Pojavil se je prvi pripomoček za računanje: abak. Mnogo kasneje, v 13. stoletju, so se Kitajci domislili, da bi kamenčke oziroma kroglice preluknjali in jih nanizali na vrvice. Tako je nastal abak, kakršnega poznamo še danes. V Aziji ga še vedno uporabljajo pri seštevanju, deljenju, množenju, deljenju.
Pomembno je, da razumemo izume iz preteklosti, saj bomo tako laže gradili našo prihodnost. Vsa sodobna računalniška znanost sloni na ideji abaka. Stavki, slike in filmi s tvojega računalniškega zaslona ali sporočila na tvojem prenosnem telefonu so v »računalniških možganih« prevedeni v kombinacije kroglic oziroma številk. Zanimivo, kajne?
Kaj meniš, kaj izvorno pomeni beseda abak?
Preveri