Končno – pristanek v današnjem času! Zdaj je prenos sporočil večinoma elektronski. Prvo elektronsko poštno sporočilo (e-pošta) je bilo poslano leta 1971, ko je ameriški oddelek za obrambo raziskoval računalniška omrežja in ustvaril ARPANET – predhodnika današnjega interneta.
Verjetno tudi ti uporabljaš prenos sporočil po internetu, pa naj bo po e-pošti, skypu, facebooku ... − načinov je res veliko. Toda sporočila so že od nekdaj lahko tudi nevarna, če pridejo v neprave in zlonamerne roke. Ugotovili smo, da so jih včasih pečatili s posebnim voskom in preverjali, da ni voska nihče prelomil.
Danes je lahko sporočanje po internetu nevarno predvsem zaradi prevzema identitete. To pomeni, da se nekdo pretvarja, da je nekdo drug. Prihaja tudi do smetenja − v svoj e-poštni nabiralnik prejemaš neželeno oglasno e-pošto, smetje, imenovano spam.
Oglej si skeč v angleščini britanske komične skupine Monthy Pyton, v katerem se pojavlja na jedilniku mesna konzerva Spam, ki je na nesrečo lačnih gostov v čisto vsaki hrani na jedilniku ... Brrr, groza!
Na svetovnem spletu prežijo tudi druge nevarnosti, zato te lahko nepremišljeno objavljanje in druženje na spletu pripeljeta v čisto zaresne težave. Z nevarnimi vsebinami na spletu (sovražnim govorom, otroško pornografijo idr.) se ukvarja organizacija Spletno oko.
Z varnostjo na spletu se pri nas ukvarja center za varno rabo spleta safe.si. Oglej si njihovo spletno stran in odgovori na vprašanje.
Katera od spodnjih pravil za varno uporabo spleta so NAPAČNA?
Preveri