Lončarski mojster pri svojem delu. Domačo obrt in ročno delo danes zelo cenimo, saj je redko. Izdelki z oznako ročno delo so danes praviloma dražji od industrijskih izdelkov.
Čas sprememb
Zaradi velikih izumov in strojev se je življenje ljudem nenadoma spremenilo. Pred tem so delo opravljali obrtniki, ki so bili natančno izurjeni za posamezno obrt. Si predstavljate, koliko let izkušenj in znanja je bilo potrebnih, da je bil izdelek popolno narejen! Ko so prišli stroji, znanje obrtnika ni bilo veliko vredno, saj je stroj izdelke delal sam. In delal je neprestano, pri tem pa ni potreboval hrane in počitka.
Vedno več ljudi je bilo brez dela, zato so iskali delo v tovarnah. Vendar takšnih množic tovarne niso potrebovale, za upravljanje strojev je bilo potrebnih le malo delavcev. In ker je bilo veliko iskalcev dela in malo delovnih mest, so tovarnarji postavljali nemogoče pogoje.
Ljudje so delali kar šestnajst ur na dan, to je še enkrat več, kot dela odrasel človek danes, in dobili zelo majhno plačilo.
A za pravice delavcev so se zavzemali učenjaki in misleci, ki so spodbujali delavce, da stvari vzamejo v svoje roke. Nemški učenjak Karl Marx (1818-1883) je delavce spodbujal k združevanju, saj bodo le tako lahko kaj dosegli. Če pojasnimo na primeru: v tovarni kjer dela sto delavcev, se upre le eden, hoče imeti boljše plačilo, več prostega časa in drugih pravic. Tovarnar ga hitro zamenja z drugim, ki čaka na prosto delovno mesto, ostalih 99 delavcev enemu delavcu pokaže kako se dela s stroji in delo neprekinjeno teče dalje. Kaj pa če bi se uprlo vseh sto delavcev? Težje jih bo nadomestiti in sploh kdo jih bo naučil dela za strojem?
V ospredje je prišla nova predstava o družbenem razvoju, imenuje se:
Preveri