Ko vevericam hrane ne primanjkuje, si jo skladiščijo v drevesnih razpokah ali jo zakopljejo. Skladišč imajo veliko, a pogosto pozabijo, kje so, zato jih v dolgih zimah veliko pogine zaradi lakote.
Zlata ribica je žrtev nepreverjenih govoric!
Živalski spomin
Kako si veverica zapomni, kam je spravila ozimnico? Kako ptice vedo, kje je njihovo gnezdo? Kako se lahko čebele vrnejo v svoj panj? Ja, res je, tudi druge živali morajo imeti spomin za uspešno preživetje, za to pa potrebujejo možgane.
Možgane imajo vsi vretenčarji (imajo notranje osno ogrodje – hrbtenico iz vretenc, po čemer je skupina tudi dobila ime) in nekateri nevretenčarji (nimajo vretenčaste hrbtenice). Nevretenčarji z izjemo zelo iznajdljivih hobotnic nimajo velike sposobnosti za učenje, pri vretenčarjih pa je priučeno vedenje življenjskega pomena.
Živali se učijo s privajanjem na pogosto ponavljajoče se dražljaje (mestnih ptic avtomobilski hrup ne moti), s pogojevanjem (če psu ob vsakem obroku pozvoniš z zvoncem, se bo slinil tudi, ko bo slišal le zvonec, hrane pa ne bo dobil; več o Pavlovem refleksu izveš tu); najbolj razvite živali pa so sposobne reševanja problemov in uporabe orodja.
Veš, da zlata ribica slovi po slabem spominu, a se ji v bistvu godi krivica? Zlata ribica namreč sploh nima tako slabega spomina, določene stvari si lahko zapomni tudi do pet mesecev. Sloni slovijo po svojem dolgotrajnem spominu. Slonice na čelu čred si zapomnijo poti do kilometre oddaljenih vodnih kotanj in obdobja, ko so napolnjene z vodo, dobro pa si zapomnijo tudi obraze. Odličen kratkoročni spomin pa imajo nekateri primati.
Poveži, da bo prav!
Preveri