Ihtiozaver z dolžino 20 metrov velja za največjega morskega plazilca vseh časov. Čeprav je podoben delfinu ali ribi, je bližnji sorodnik kuščarjev.
Pterozavri so bili prvi vretenčarji, ki so osvojili letenje. Večinoma so bili majhni, hranili so se z ribami. Največji pterozavri so imeli 11-metrski razpon kril, kar je velikost lovskega letala iz 2. svetovne vojne.
Zmote o dinozavrih
Pri raziskovanju dinozavrov prihaja do zelo različnih razlag in celo napak. Eden od najbolj znanih primerov je oviraptor ali v preprostem prevodu tat jajc. Skelet oviraptorja so našli nad večjim gnezdom jajc in paleontologi so predvidevali, da je plenil jajca. Šele raziskava jajc je pokazala, da je oviraptor le ležal in verjetno tudi branil gnezdo.
Nekoliko drugačna je zgodba okoli brahiozavra, ogromnega štirinožnega zavropoda. Prvi raziskovalci so to žival pogosto postavljali v vodo, ki naj bi pomagala nositi veliko telo, na to pa naj bi nakazovala tudi velika nosna odprtina na vrhu glave. Danes je znano, da je bil brahiozaver le velika žival, ki je večinoma živela na suhem.
Med prve napačne interpretacije in zmote o dinozavrih sodi tudi igvanodonov »rog«. Skoraj popolne skelete igvanodonov so našli že pred približno 200 leti in kmalu so nastale tudi rekonstrukcije živali. Pri teh rekonstrukcijah so paleontologi na glavo postavili nenavaden izrastek, za katerega so predvidevali, da sodi na glavo, kot pri današnjih nosorogih. Šele veliko pozneje so ob najdbah drugih skeletov opazili, da ta izrastek ni del glave, ampak je le oster podaljšek zgornje okončine.
V mnogih knjigah najdemo med dinozavri tudi živali, ki to sploh niso. V prejšnji nalogi si izvedel, da niso vsi dinozavri znali leteti ali plavati. Katera dva plazilca pomotoma zamenjujemo z dinozavri? Eden leti po zraku, drugi domuje v vodi. Označi ju.
Preveri