Kako bi ravnali ljudje, če bi lahko potovali skozi čas? Kaj bi se zgodilo, če bi na Zemljo padel asteroid? Kako dejanska in fantastična znanost vpliva na ljudi, družbo? Takšna vprašanja so si zastavljali avtorji znanstvenofantastičnih besedil in si zamišljali različne znanstvene scenarije, vesoljska potovanja, srečanja z Nezemljani, vojno zvezd, razmišljujoče robote. Ustvarjalcem danes bolj dišijo teme o razvoju elektronike, računalništva in umetne inteligence.
Skrivnostnost fantastičnega
Kot smo ugotovili uvodoma, se fantastika oziroma fantastično deli na znanstveno fantastiko in fantazijo. Zelo poenostavljeno rečeno, fantastično je tisto, česar z razumom in z dejstvi, ki so nam na voljo, ne znamo razložiti. Čudni, neverjetni dogodki velikokrat ostanejo zaviti v skrivnost.
V znanstveno fantastiko sodijo tiste pripovedi, ki znanost uporabljajo kot osnovo za domišljijsko razglabljanje o njenih posledicah. Na začetku so z njo skušali napovedati razvoj znanosti in tehnike v prihodnosti ter predvidevati posledice teh sprememb.
Fantazija pa črpa ideje iz pravljice in ji je tudi podobna. Od znanstvene fantastike se loči po tem, da se dogaja v svetovih, ki ne morejo obstajati (drugače kot ZF).
Govorili bomo o nekaterih najbolj znanih stvaritvah obeh žanrov, za začetek pa razvrsti, da bo prav!
Preveri