Volja do znanja je neustavljiva.
Na britanskem kolidžu Eton se šolajo fantje iz najvišjih krogov britanske aristokracije.
Naši predniki so si na začetku 20. stoletja za v šolo nadeli halje, a uradne šolske uniforme v Sloveniji nismo nikoli nosili.
Če otrok ne more v šolo, pride šola do njega!
Šole po svetu se razlikujejo. V državah južne zemeljske poloble, denimo v Avstraliji, se šolsko leto začne poleti januarja (ko je pri nas zima, je na južni polobli poletje) in konča decembra. Učilnice nekaterih šol so sodobno opremljene, drugje pouk poteka na prostem, na barkah, v opuščenih vlakih … Šolsko učilnico v avtobusu si lahko ogledaš na tem posnetku. V učilnici lahko sedi tudi po petdeset učencev, včasih jih ima cela šola le okoli dvajset.
Nekatere šole so revne, druge bogate in elitne. Predmetnik šol se prilagaja učnemu načrtu, ki ga običajno potrdi država.
Poznamo javne (državne) šole, ki jih financira država in so brezplačne, ter zasebne šole, v katerih izobraževanje običajno plačamo s šolnino.
Različne so tudi poti, ki jih morajo ubrati otroci, če želijo v šolo. Te so lahko zelo nevarne; klikni na povezavo, kjer je zbranih petindvajset najbolj nevarnih in nenavadnih poti v šolo na svetu.
Kadar razdalja postane prevelika, jo lahko premaga učenje po radiu ali spletu. Avstralski otroci, ki so doma na samotnih kmetijah na prostranih površinah, večjih od Slovenije, so se še pred kratkim izobraževali po radijskem servisu (izvirno: school of the air), sedaj pa imajo na voljo spletno video in zvočno gradivo. Pošilja ga njihov osebni učitelj, s katerim se vsakodnevno za eno uro dobijo na spletu, učenje pa nadaljujejo ob pomoči staršev. Seminarje in naloge oddajajo po pošti, e-pošti ali jih prinese služba letečih zdravnikov – organizacija zdravnikov, ki z letali oskrbuje bolne v oddaljenih krajih. Nekajkrat na leto otroci odpotujejo v šolo, kjer se srečajo s svojimi sošolci in učitelji ter tako spletejo družabne vezi tudi zunaj svoje družine. Zelo podobno se izobražujejo tudi otroci iz sibirskih step.
V nekaterih državah morajo učenci pri pouku nositi šolsko uniformo. Zagovorniki šolskih uniform njihovo uporabo upravičujejo s tem, da se otroci premožnih staršev v uniformi ne razlikujejo od manj premožnih ali revnih učencev, medtem ko nasprotniki menijo, da šolske uniforme omejujejo svobodno izbiro vsakega posameznika. Kaj meniš ti?
Na povezavi izveš veliko več o šolskih uniformah. Poišči odstavek, ki našteva države, v katerih so šolske uniforme obvezne, in odgovori na spodnje vprašanje.
V katerih državah morajo učenci nositi šolske uniforme? Označi pravilne odgovore.
Preveri