»Na planetu Zemlja je človek od nekdaj domneval, da je pametnejši od delfinov, predvsem zato, ker je kot človek toliko dosegel – kolo, New York, vojne in tako naprej. Po drugi strani pa so delfini le uživali, se igrali v vodi in se imeli fino. In iz istega razloga so delfini verjeli, da so precej bolj inteligentni od ljudi.« Tako je zapisal Douglas Adams v delu Štoparski vodnik po galaksiji.
Vprašanje inteligence je sicer težko razrešiti, dejstvo pa je, da se delfini na primer lahko prepoznajo v ogledalu (poskusi to narediti z mačko ali psom), razumejo tudi kazanje na določen objekt z roko ter se sporazumevajo.
Delfine v slovenskem morju preučuje in spremlja društvo Morigenos – društvo za raziskovanje in zaščito morskih sesalcev. V društvu se trudijo učinkovito zaščititi in ohraniti delfine ter njihovo naravno okolje.
Lov na delfine je bil včasih zelo razširjen. Lovili so jih zaradi mesa (in olja in kože), včasih pa tudi zaradi njihovega plenjenja rib, česar ribiči niso marali. To je bil verjetno eden izmed razlogov za izginotje navadnih delfinov in upad števila velikih pliskavk v Jadranskem morju v preteklem stoletju. Danes je takšen lov na delfine redek, kljub temu pa se ponekod še vedno nadaljuje, npr. na Japonskem (kar prikazuje film Skriti zaliv).
Pouči se o o delfinih in izberi tri pravilne trditve.
Preveri