Fotografija nekoč in danes

Fotografija nekoč in danes

(e-učna pot)

Avtor: Sašo Avsec in Sabina Tamše

Težavnost: od 4. do 6. razreda OŠ

Predvideni čas: 10-20 min

(vstopna.jpg)

Fotografija fotografa iz prejšnjega stoletja
Vir: arhiv MK

Tole bo hec! Ali veš, kako narediš preprosto fotografijo? Tako, da z drevesa utrgaš list, si ga daš na popek in se za celo popoldne uležeš pod vroče poletno sonce. (No, na to bo treba še malce počakati …)

Proti večeru bo koža povsod okrog lista rdeča in opečena, pod listom pa bo ostala bela. Takšni fotografiji pravimo fotogram.

Naprej

(fotogram.jpg)

Narezane limone, fotogram
Foto: arhiv MK

Jasno, da tak fotogram ne more nadomestiti slik za osebno izkaznico, niti ni mogoče na ta način posneti komarja v letu.

A v fotogramu se skriva bistvo današnje digitalne fotografije in nekoliko starejše klasične analogne fotografije, ki temelji na kemiji: svetloba ima energijo, ki na nekatere snovi vpliva tako, da jih nekoliko spremeni. Lahko le začasno, kot se ves čas dogaja v našem očesu, ko gledamo okrog sebe, lahko pa za vedno, kot se zgodi na fotografskem filmu.

Naprej

Paaazi, začetek! Stopnja: Ogrevanje (1 od 20)

Vstopi v svet fotografske umetnosti, ki je v kratkem času prehodila zelo dolgo pot!

Naprej

Stopnja: Ogrevanje (2 od 20)

(fotografski-studio.jpg)

Fotografski studio iz 19. stoletja
Foto: arhiv MK

Filmček prikazuje, kako je bilo videti fotografsko delo v drugi polovici 19. stoletja. Fotograf je moral nositi s sabo ves svoj fotografski »studio«, torej vse, kar je potreboval za fotografiranje in razvijanje fotografije (opremo za pripravo plošče in samo razvijanje fotografije kar takoj na mestu fotografiranja).

Kaj je v posnetku uporabljeno kot nosilec fotografije, na čem se razvije slika?

Preveri Nazaj na ogled filma

Res je. Ta fotografski postopek je bil precej neroden, saj je bilo treba vse delo opraviti, dokler je bila plošča še mokra, torej takoj po fotografiranju.

Naprej

Ufff, nikakor ne. Ampak filmček ponudi pravi prozoren odgovor! Oglej si ga še enkrat in ponovi vajo.

Nazaj na ogled filma

Ponovi

Stopnja: Ogrevanje (3 od 20)

(darkroom.jpg)

Včasih so fotografije razvijali v temnicah s pomočjo kemikalij.
Vir: arhiv MK

Kaj vse je bilo del fotografske opreme, ki je prikazana v filmčku?

Preveri

Tako je. Si predstavljaš, koliko prtljage je moral nositi fotograf s seboj za eno samo sliko?

Naprej

O ne, izberi štiri pravilne odgovore: izključi nekaj sicer koristnega ("kamor gre še cesar sam"!), a neuporabnega pri fotografskem postopku, pa bo šlo.

Ponovi

Stopnja: Še vedno ogrevanje (4 od 20)

(star_fotoaparat.jpg)

Star fotoaparat
Vir: arhiv MK

Od kod izvira ime fotografija? Phos ali photos v grščini pomeni »svetloba«, graphos pa izvira iz grške besede graphein, ki pomeni »pisanje, risanje«. Beseda fotografija tako pomeni »risanje s svetlobo«.

Ime si je menda izmislil francoski slikar Hercules Florence, znameniti astronom William Herschel pa ga je leta 1839 predstavil Kraljevi družbi v Londonu. Herschel pa je bil vsestranski in zanimiv mož, ki je med drugim izdelal orjaški teleskop. Ogledaš si ga lahko na povezavi.

Beseda fotografija pravzaprav pomeni dvoje: področje tehnike in umetnosti, pa tudi posnetek ali slika, narejena z njunimi metodami.

Kako se imenuje dejavnost, ki za upodabljanje uporablja svetlobo?

Preveri

A, seveda, hitro se odslikaj naprej!

Naprej

Uh, a se hecaš? Ja, o čem pa tokrat govorimo? Hitro klikni pravi odgovor.

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre že skoraj zares (5 od 20)

(CO.jpg)

Camera obscura je služila slikarjem za upodabljanje portretov.
Vir: Wikipedija

Prababica fotografskega aparata se imenuje camera obscura, kar dobesedno pomeni »temna soba«. Že pred 2500 leti so učenjaki opazili, da se v temni sobi, ki ima v eni od sten majhno luknjico, na nasprotni steni pojavi slika. Na tej sliki se vidijo predmeti, ki stojijo pred luknjico, so pa obrnjeni na glavo.

Luknjica pri cameri obscuri učinkuje kot nekakšna zbiralna leča. Žarki svetlobe, ki prispejo z zgornje strani predmeta, potujejo skozi luknjico in padejo na spodnjo stran zaslona. Žarki s spodnje strani seveda nasprotno padejo na zgornjo stran zaslona.

Kaj je »camera obscura«?

Preveri

Odlično ti gre, kar pogumno naprej!

Naprej

Oh, oh in oh. Zberi se, preberi besedilo in izberi pravilni odgovor (z luknjico:))!

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre že skoraj zares (6 od 20)

(objektiv.jpg)

Nakopičene leče v objektivu
Vir: arhiv MK

V 16. stoletju so začeli izdelovati leče za mikroskope in daljnoglede. Iz ducata leč je potem nastal objektiv. Tako se imenuje zato, ker je obrnjen proti objektu oziroma predmetu, ki ga želimo slikati. Več o objektivu si lahko prebereš na povezavi. Predmet pa opazujemo skozi okular, ob katerega naslonimo oko.

Po drugi strani so učenjaki preučevali kemične snovi, ki se pod vplivom svetlobe spremenijo. Že v 12. stoletju je Albertus Magnus odkril srebrov nitrat, snov z zanimivimi lastnostmi, stoletja za njim pa so postopno odkrivali še druge srebrove spojine, ki so bile pozneje najpomembnejše sestavine vsake fotografske plošče, papirja in filma.

Zakaj so srebrove snovi zanimive za fotografe?

Preveri

Čestitamo, obvladaš! Nekatere srebrove spojine se res spremenijo, če nanje posvetimo s svetlobo!

Naprej

Ah, nehaj se že šaliti. Preberi besedilo in malce razmisli, pa bo odgovor spremenjen kot na fotografski plošči!

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre že skoraj zares (7 od 20)

(niepce.jpg)

Prva fotografija: Pogled skozi okno na Le Gras
Vir: Wikipedija

Prvo trajno fotografijo je leta 1826 posnel francoski izumitelj Joseph Nicéphore Niépce in jo poimenoval Pogled skozi okno na Le Gras.

Fotografiral je s preprosto fotografsko kamero, sliko pa je posnel na bitumen, snov iz nafte, ki je podobna asfaltu. Osvetljeval je osem ur, nato pa ploščo previdno spral s topilom. Na osvetljenih mestih je bitumen ostal, z neosvetljenih pa se je spral.

Niépce je lahko svojo sliko opazoval v soju svetlobe: bitumen je bil nekoliko svetlejši, plošča pod njim pa temnejša. Slika je bila sicer slabe kakovosti, a je povzročila pravo revolucijo.

Katera od fotografij je bila posneta leta 1826 in velja za najstarejšo trajno fotografijo?

Preveri

Jasno, bila je še črno-bela in zelo groba, na njej so se komaj videle kake podrobnosti, toda bila je prva. In kako se je fotografija potem razvijala? Kaj še čakaš, hitro naprej!

Naprej

Eh, dagerotipije so se razširile šele deset let pozneje, skromne barvne fotografije so nastale 1850, jasnih barvnih fotografij pa na začetku res niso poznali! No, katera je že po videzu najstarejša?

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre že skoraj zares (8 od 20)

(daguerre.jpg)

Prvi ohranjeni fotografski zapis človeka je iz leta 1838. Louis Daguerre je fotografiral prizor na neki francoski ulici in ga naslovil "Boulevard du Temple, Paris“.
Vir: Wikipedija

(Janez_Puhar.jpg)

Janez Puhar, avtoportret
Vir: Wikipedija

V začetnem obdobju fotografije je bilo običajno nekajurno sedenje na fotografovem stolu. Lahko si predstavljaš, da je bilo to precej naporno, zato so izdelali posebne opornike, ki so podpirali glavo in trup človeka, ki se je želel fotografirati. Če bi se fotografirani v tem času premaknil, bi bila slika zamaknjena, zamazana ali neostra, naročnik pa s svojim portretom gotovo ne bi bil zadovoljen, če bi mu nos štrlel iz ušesa, oko pa bi imel sredi las!

Preučevanja snovi, ki so občutljive na svetlobo, se je lotila vrsta učenjakov. Louis Daguerre, eden izmed pionirjev fotografije, je izboljšal postopek in skrajšal čas osvetljevanja. Izboljšani postopek se je imenoval dagerotipija. Okrog leta 1835 se je fotografiranje močno razširilo in fotografiral se je lahko že skoraj vsak z nekaj pod palcem.

Poseben fotografski proces je izumil tudi naš rojak Janez Puhar iz Kranja, ki se po njem imenuje puharotipija, sam pa mu je rekel hyalotipija, kar pomeni svetlopis. Svetlobno občutljive kemikalije je nanašal na steklene plošče. Žal so bile njegove kemikalije strupene, zato se njegov postopek ni preveč razširil.

Fotografski postopek, ki ga je izumil Janez Puhar, se imenuje puharotipija, pa tudi:

Preveri

To je naravnost odlično! Kar pogumno naprej ...

Naprej

Akhm, žal odgovor ni pravilen. Nič na pamet, preberi besedilo ali si pomagaj s povezavo, pa bo šlo.

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre zares (9 od 20)

(film_v_zvitku.jpg)

Takole je bil videti fotografski film v zvitkih.
Vir: Wikipedija

Dagerotipije so imele veliko pomanjkljivost: ni jih bilo mogoče izdelati v več izvodih. To je uspelo šele Williamu Henryju Foxu Talbotu, ki je izumil kalotipijo.

Pri njem slike nastanejo v dveh stopnjah: v prvi nastane negativ, na katerem so svetla mesta temna, temna pa svetla, iz njega pa poljubno število pozitivov, na katerih so svetla mesta svetla in temna temna, tako kot je v resnici. Šele zdaj je bilo mogoče izdelati toliko izvodov fotografij, kolikor si jih je fotograf zaželel!

Talbotov proces je izboljšal George Eastman, ki je leta 1884 patentiral tudi fotografski film v zvitkih. Njegovo podjetje Eastman Kodak je konec 19. stoletja začelo prodajati preproste fotoaparate z vloženim filmom. Odtlej je lahko fotografiral vsak.

Kodakovi fotoaparati so se prodajali s stavkom, ki ga je iznašel Eastman: »Vi pritisnite na gumb, mi naredimo vse drugo!« Fotografiral je lahko kdor koli, film pa so nato razvili v Kodakovem laboratoriju in po pošti poslali slike.

Ugotovi, na kateri sliki je pozitiv in na kateri negativ.

negativ
pozitiv

Preveri

Odlično. In danes se zdi povsem neverjetno, da bi moral “fotograf”, ki uporablja na primer mobilni telefon za fotografiranje, tega na vsakih 100 posnetkov za dva tedna poslati na razvijanje. Zamudno, ne?

Naprej

Naka, negativno! Pomagaj si s povezavo o kalotipiji, poveži svetlo s pozitivom, pa bo.

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre zares (10 od 20)

(neg_in_poz_film.jpg)

Negativni in pozitivni posnetek na črno-belem filmu
Vir: arhiv Mk

Nemško podjetje Leitz je leta 1925 izdelalo majhen fotoaparat z imenom Leica, ki je snemal na film širine 35 mm. Bistra poteza ‒ če lahko sliko povečamo, je film seveda lahko majhen!

Danes so fotoaparati Leica neverjetno iskani in cenjeni. Ljubitelji so zanje pripravljeni odšteti astronomske vsote denarja. Na povezavi si lahko ogledaš, kakšen je bil ta fotoaparat.

Kako imenujemo javno prodajo izdelka, pri kateri ga dobi tisti, ki ponudi zanj največjo vsoto?

Preveri

Bravo, potem (ko končaš, jasno!) pa hitro pogledat na kakšno podstrešje, če se ne skriva kje pradedkova stara Leica!

Naprej

Uh, oh, eh. Tele možganske celice so pa utrujene, a so bile dolgo na boljšjem trgu?;) Hitro klikni povezavo in ugani pravo.

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre zares (11 od 20)

(tranzistor.JPG)

Tranzistor je element s tremi nožicami v kovinskem ohišju. Če odstranimo ohišje, nastane fototranzistor, ki je občutljiv na svetlobo.
Vir: Wikipedija

Razvoj digitalnih fotoaparatov je omogočila elektronika. Njen osnovni element je tranzistor. Če mu dodajo majčkeno lečo, nastane fototranzistor. Če nanj pada svetloba, vpliva na električni tok. Tako lahko izmerijo, koliko svetlobe pada nanj.

A en sam fototranzistor ne more posneti cele slike. Slika je namreč sestavljena iz množice drobnih raznobarvnih pikic (pikslov). Zanjo potrebujemo celo množico fototranzistorjev, od katerih vsak opazuje svojo pikico na sliki. Čim več jih je, tem bolj je slika natančna in tem več ima podrobnosti.

Slike visoke ločljivosti imajo veliko večje število pikslov kot slike nizke ločljivosti. Poveži sliko s številko, ki podaja njeno ločljivost.

800 pikslov
8 milijonov pikslov (8 megapikslov)

Preveri

Odlično razlikuješ ločljivost fotografij, morda boš nekoč velik fotograf? Bravo, kar naprej!

Naprej

Naka! Tista, ki ima več pikslov (pik), je tudi bolj razločna. In tista z manj je nejasna. No, bo šlo?

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre zares (12 od 20)

(ccd.jpg)

CCD-senzor

(foto_deklica.jpg)


Vir: arhiv MK

V ameriškem laboratoriju AT&T so leta 1969 raziskovalci poskusno izdelali CCD-senzor (Charge Coupled Device), ki je vseboval 10.000 tranzistorjev.

Hitro se je razširil povsod po svetu. Leta 1975 so naredili barvni CCD-senzor za videokamere. A ločljivost tega senzorja je bila za snemanje dobrih fotografij še vedno veliko premajhna. Dobrih deset let pozneje so pri Kodaku naredili prvi senzor, ki je posnel sliko z milijonom točk.

Takšne senzorje pa je že bilo mogoče uporabiti v digitalnem fotoaparatu, kar je pomenilo razvoj digitalne fotografije.

Kdaj so izdelali prvi senzor, ki je omogočil snemanje digitalne slike?

Preveri

Kapo dol, odlično požiraš in prebavljaš podatke. Naprej?

Naprej

Hm. Da ni odgovor kar v besedilu pred nalogo? Malce se potrudi in preberi še enkrat, pa bo šlo!

Ponovi

Stopnja: Zdaj gre zares (13 od 20)

(Les_Horribles_Cernettes.jpg)

Prva fotografija, objavljena na svetovnem spletu, imenovana Grozne Cernete (Les Horribles Cernettes).
Vir: Wikipedija

Digitalna fotografija ima pred nekdanjimi fotografskimi filmi številne prednosti. Fotografijo si lahko ogledamo takoj in jo lahko izbrišemo ali pošljemo. Shranimo jo na drobceno pomnilniško kartico. Lahko jo prenesemo na računalnik in jo obdelamo ali popravimo ali pa pošljemo prek internetnega ali mobilnega omrežja.

Ko se je okrog leta 1990 razširil internet, so ga izkoristili tudi za prenos slik. Raziskovalec Tim Berners iz inštituta CERN v Švici je oče svetovnega spleta in avtor prvega spletnega brskalnika. Je tudi človek, ki je leta 1992 na splet postavil prvo fotografijo (slika levo).

Danes na splet vsako sekundo pošljemo več kot 3000 fotografij!

Katera trditev ne velja za digitalno fotografijo?

Preveri

Odlično, kemikalije bomo pa raje uporabili za kakšen drug koristen namen.

Naprej

Ah, pa kaj še! Ne potrebujemo več - česa? No, bo šlo?

Ponovi

Stopnja: Bližaš še velikemu finalu! (14 od 20)

(foto_mobilnik.jpg)

Danes ima že vsak sodobnejši mobilnik vgrajen fotoaparat.
Vir: arhiv Mk

Današnji mobilni telefoni lahko prikažejo in posnamejo odlične fotografije in snemajo filme. Imajo toliko pomnilnika, da lahko nanj shranimo na tisoče slik ali več ur videoposnetkov. Fotoaparat v mobitelu je majhen čip, ki je velik nekaj kvadratnih milimetrov, ima pa več milijonov fototranzistorjev.

Ker so se omrežja, ki prenašajo signale od enega mobilnega telefona do drugega, močno razširila in pohitrila, lahko sliko za le malo denarja pošiljamo z enega konca sveta na drugega.

S kakšno ločljivostjo lahko fotografirajo sodobni zmogljivi mobilni telefoni, kot je na primer Nokia Pure View 808?

Preveri

Odlično ti gre. Še zadnja četrtina finala, pa ... te bomo poslikali, morda:)

Naprej

Ufff, napačno, zgrešitek!;) Merska enota so piksli, in to v milijonih! Hitro popravi odgovor in gremo naprej.

Ponovi

Stopnja: Veliki finale (15 od 20)

(gps_satelit.jpg)

Sateliti sistema GPS
Vir: arhiv MK

Sodobni mobilni telefonček omogoča pogovore in pošiljanje sporočil, poleg tega pa je tudi zasilna svetilka, shranjevalnik dokumentov, predvajalnik glasbe in fotoaparat, ki lahko posnete fotografije pošlje kamor koli komur koli, in to kadar koli. Pove ti, kje si, in če ga pravilno vprašaš, ti lahko pokaže pot do tvojega cilja.

Kako mobilni telefon ve, kje si? Namig najdeš na povezavi.

Preveri

Tako je. In mi tudi vemo, kje si ti zdaj. Za računalnikom, hehe, dobro nam dela GPS, kajne?

Naprej

Olala, ne bo prav. Sateliti te čakajo, da pogruntaš pravo!

Ponovi

Stopnja: Veliki finale (16 od 20)

(let.jpg)

Fotograf mora gibanju živali slediti z objektivom, in to tako, da je na sliki ostra žival in ne pokrajina za njo. To ni lahko: poskusi ti prepričati sovo, naj se še enkrat spusti mimo tebe, ker pač slika ni dovolj ostra.
Vir: arhiv MK

Kakšna in katera pa je dobra fotografija? Preprostega odgovora ni.

Številne razstave v galerijah in na prostem nam prikazujejo množice fotografij, ob katerih se lahko samo zamislimo.

Nekatere revije razpisujejo natečaje, na katere lahko pošlješ svoje fotografije. Pri izboru najboljše morajo upoštevati, kako domiselna je fotografija, kako težko ali nevarno jo je posneti, koliko potrpežljivosti in domišljije je imel fotograf in še marsikaj drugega. Nekaj razpisov najdeš pri Fotografski zvezi Slovenije in preveriš, ali lahko sodeluješ tudi ti.

V Veseli šoli pa imamo tokrat povezan natečaj, in sicer za najboljši kratki film. Za zmago na natečaju podarja Telekom Slovenije Nokio N9. Z mobitelom posnemi svoj film in sodeluj na natečaju! Več informacij na povezavi Fejst.film.

Kaj je to fotografski natečaj?

Preveri

Klanjamo se, odlično ti gre! Še čisto malo ...

Naprej

Opala, ne bo prav. Ponovi vajo! Vklopi možgane, izostri sliko in se zberi ... No?

Ponovi

Stopnja: Veliki finale (17 od 20)

Fotografije lahko razdelimo na veliko načinov in vrst. Zelo težko jih je primerjati med sabo in ocenjevati, kljub temu pa lahko naredimo neko splošno razdelitev glede na to, kaj in na kakšen način fotografije upodabljajo.

Osupljive so slike, ki prikazujejo nenavadne, enkratne dogodke, kot je pristanek človeka na Luni. Takšnega posnetka ne more narediti vsak, saj vsak ne more tako daleč. Nesreča letala Concorde, ki se je prelomilo pri vzletu in sta jo slučajno posnela dva ljubiteljska fotografa, je prav tako enkraten dogodek. Tega ni mogoče predvideti in je pri snemanju treba imeti srečo.

Poveži fotografijo z vrsto, ki ji pripada.

reporterska fotografija
podvodna fotografija
pejsaži in tihožitja
portreti in akti

Preveri

Dobro ti gre. Fotografije so lahko seveda tudi drugačne ‒ uporabljajo jih policisti, izdelujemo jih za osebne dokumente, ohranjamo spomin na različna praznovanja, veliko posebnih fotografij uporablja medicina … Ampak če ti je uspelo pravilno razvrstiti fotografije v nalogi, bi z lahkoto tudi vse druge.

Naprej

No, tole pa ni posebno težko. Če tukaj zgrešiš, pomeni, da spiš!

Ponovi

Stopnja: Veliki finale (18 od 20)

(wifi.jpg)

Danes imajo že skoraj vse naprave vgrajen Wi-Fi vmesnik (za brezžični dostop).
Vir: arhiv MK

Povezljivost je beseda, ki nas dandanes kar pogosto spremlja v življenju. Pomeni več stvari, ampak nas zanima predvsem to, kako med seboj povežemo različne naprave. Zato so potrebni številni medsebojni dogovori med izdelovalci opreme.

Če se proizvajalcem uspe uskladiti, nastanejo dogovori, kamor spadajo standardi in protokoli in podobne zadeve. USB, Bluetooth, Wi-Fi, IrDA in vrsta drugih so takšni dogovori, ki predpisujejo način delovanja naprav, da jih lahko povezujemo med seboj.

Kako ne moremo prenašati fotografij z digitalnega fotoaparata na računalnik?

Preveri

Tako je. Z vodovodno cevjo se pač ne da (uh!), vse druge možnosti pa je mogoče uporabiti – sicer ne na vseh mobilnih telefonih, ampak vsaj eno možnost pa gotovo ponuja vsak.

Naprej

Eh, med računalnikom in mobilnim telefonom se pretakajo digitalni signali (ki so lahko električni, radijski ali svetlobni), nikakor pa se med njima ne pretaka voda.

Ponovi

Stopnja: Še malo – pa konec! (19 od 20)

Reši to angleško nalogo, če se učiš angleščino. Če se učiš nemščino, klikni gumb Nemška naloga in reši nalogo v nemščini!

Nemška naloga

(lev.jpg)

Primer odlične fotografije iz živalskega sveta.
Vir: arhiv MK

Match the image to the description.

digital camera
camera obscura
mobile phone
analog camera

Preveri

Excellent! Well done!

Naprej

Sorry, that’s not it. The first picture is digital camera, the third is mobile phone ...

Ponovi

Stopnja: Še malo – pa konec! (19 od 20)

(meglica.jpg)

Primer odlične znanstvene fotografije.
Vir: arhiv MK

Finde die richtigen Paare! Ziehe die Wörter auf die richtige Stelle auf dem Bild!

Digitalcamera
Camera obscura
Mobiltelefon
analog Fotoapparat

Preveri

Super, das hast du gut gemacht!

Naprej

Leider falsch! Versuch noch einmal!

Ponovi

Stopnja: Zadnji korak in … (20 od 20)

Za konec si na povezavi oglej kratki film Snap (Posnetek) o fotografu in njegovih dogodivščinah. Film je bil nagrajen - če želiš tudi ti sodelovati v veselošolskem filmskem natečaju, posnemi svoj kratki film in nam ga pošlji, navodila so pa tukaj!

V filmčku se fotograf zaplete v nenavadne okoliščine, vsaka nova situacija pa je prikazana s tem, da ima fotograf drugo barve majice. Zakaj si želi fotograf imeti takšne "akcijske" posnetke?

Preveri

Čestitke za opravljene (kar težke!) osnove fotografije. Nauči se jih in veliko sreče na tekmovanju! Se vidimo naslednjič v toplejšem letnem času, kajne?

Naprej

Naka. Oglej si kratki filmček (je res kratek, nikar ne pasi lenobe) in razmisli in odziv na tvojem obrazu bo naravno srečen!

Ponovi

Ne prezrite: Imaš tudi ti več vprašanj, kot je odgovorov? Televizijski program da Vinci Learning - ker je užitek vedeti več!

Plus PIL