Ali veš, da jim je kralja Riharda III. (na zgornji fotografiji) uspelo pokopati šele lani, 530 let po njegovi smrti? Njegovo truplo, za katerim se je po bitki izgubila vsaka sled, so arheologi našli pod nekim parkiriščem.
Relativnost bogastva
Dejali smo že, da se vrednost dobrine skozi čas lahko spreminja. Še več, obrne se lahko v sekundi! Sedaj ti gradovi, zlato, dragulji pomenijo največ, čez nekaj trenutkov ti to bogastvo ne pomeni nič. Lahko ti ga ukradejo, odvzamejo, zaplenijo.
Angleški kralj Rihard lll. je imel vse, kar si je poželel: oblast, moč, razkošne gradove, mesta, njive, gozdove, dragulje, zlato, najboljšo hrano in pijačo, najboljša oblačila. A imel je tudi nasprotnike in sovražnike. In teh ni bilo malo, saj je bil izjemno krut in krvoločen kralj. Če bi ga sodili po sovražnikih, bi rekli, da je bil tudi po tej plati bogat! Nekega dne pa je izrekel misel, ki je postala ena najpogosteje citiranih misli: »Kraljestvo za konja!« To je, tako pravijo, izrekel med slavno bitko pri Bosworthu leta 1485, ki velja za začetek sodobne Anglije. Zgodba gre pa takole … klikni tu.
Kralj je torej potreboval konja, da bi lahko nadaljeval bitko, se branil, morda celo zmagal in rešil kraljestvo. A ker je bil krut in častihlepen, mu nihče ni priskočil na pomoč, in vse materialno bogastvo, ki si ga je tako vztrajno kopičil, tedaj ni bilo vredno počenega groša.
Se spomniš podobne situacije iz svojega življenja, ko na videz nepomembna stvar postane nenadoma zelo pomembna? Kaj rečeš tedaj, ko nekaj potrebuješ, pa tega nimaš? Med spodnjimi možnostmi izberi tisto, ki je sodobna različica izreka Kraljestvo za konja.
Preveri