Poglej video o vrstniškem nasilju na spletu. Tule vidiš, kako so ga snemali. Kaj so o spletnem trpinčenju povedali tvoji vrstniki, pa preveri tukaj.
Če se na spletu znajdeš v težavah, se lahko obrneš na TOM telefon (št. 116 111). V prispevku preveri, kako deluje. Tule pa lahko rešiš zanimiv test na temo maščevanja.
Spletno in mobilno trpinčenje
Ena hujših stvari, ki te lahko doleti na internetu, je spletno trpinčenje, ki se lahko dogaja tudi na mobilnih napravah. Ravno z internetom v žepu, ki nas s pojavom pametnih naprav spremlja ves čas, lahko občutek ogroženosti še bolj narašča. Zvok sporočilca lahko zabrni ponoči, medtem ko si na wc-ju, med družinsko večerjo, na izletu in resničnost butne v obraz ne glede na to, kje v tistem trenutku preživljaš svoj čas.
Nasilneži skušajo z norčevanjem, draženjem, opravljanjem, pošiljanjem neprimernih sporočil, ustrahovanjem, grožnjami in tudi z izsiljevanjem prek interneta in mobilnega telefona očrniti žrtev pred drugimi. Razlogi so različni, včasih je povod prepir, včasih ljubosumje ali zavist. Osramočenost, prestrašenost in porušena samopodoba imajo lahko za žrtev težke posledice, saj se ustrahovanje dogaja pred očmi drugih – fotografije se hitro širijo po telefonih, na spletnih omrežjih je celotna šola, vsak lahko komentira in pritisk, ki ga občuti žrtev, lahko postane neznosen. Včasih se takšno nasilje konča celo s samomorom žrtve.
Preberi prispevek in označi, kaj od naštetega bi po tvojem mnenju lahko šteli za spletno nadlegovanje.
Preveri