Zelo pomembna je čustvena inteligentnost, ki ti omogoča, da sprejemaš in prepoznavaš lastna čustva kot tudi čustva drugih. Zaradi nje lahko obvladuješ svoje razpoloženje, si sočuten (tudi do živali), se lažje spopadaš s čustvenimi preizkušnjami in se vživljaš v občutke drugih. Vživljanje (empatija) pa je, vemo, ključna sestavina za dobre odnose.
Tok tok, je kdo doma?
Možgane pogosto povezujemo le s količino pameti, ki se pretaka v sivih možganskih vijugah, čeprav jim glede na to, koliko dela vsak trenutek dneva opravijo, s tem res delamo krivico. Kje v možganih je skrita tvoja inteligentnost? Težko reči, saj ne obstaja samo ena vrsta inteligentnosti, ampak jih je mnogo in za vsako so značilne različne vrste razmišljanja, pri katerih sodelujejo različni predeli možganov.
Psihologi poskušajo kakovost možganov že dolgo izmeriti s preizkusom, ki temelji bolj na računskih in logičnih nalogah. Tisti, ki jih bolje rešuje, ima večji inteligenčni kvocient (inteligenčni količnik, IQ). Ni pa nujno, da se zaradi tega bolje znajde v nekaterih drugih razmerah, kjer matematika ni najbolj bistvena. Kdo je bolj inteligenten – Adele, Charles Darwin ali Pablo Picasso? Umetniki, športniki in družboslovci ne potrebujejo veliko matematike, pa so zelo uspešni. Možgani namreč opravljajo številne naloge in le majhen del od njih je v zvezi z logičnim sklepanjem in računanjem.
Preberi opise nekaterih inteligentnosti in poveži, da bo prav!
Preveri