Igro go so začeli igrati na Kitajskem, stari zapisi pa omenjajo igralno ploščo z astrološkimi izrazi, iz česar bi lahko sklepali, da se je go razvil iz vedeževanja.
Igro backgammon pri nas poznamo pod imenom trik trak.
Namizne igre osvajajo svet!
Trgovske poti starega sveta, po katerih so poleg surovin in razkošja potovale tudi igralne plošče, dokazujejo, da so morali imeti naši predniki igre zelo v čislih. Le trgovci, resnično naklonjeni igram, so v svojem bogato naloženem tovoru našli prostor tudi za igralne komplete, ki niso prinašali bajnih vsot denarja niti niso bili tako zaželeni kot hrana in oblačila. Kulture so potovalnim tegobam navkljub s tujci rade izmenjavale igre, ki so v tuji deželi dobile nov dom, ime in pravila. Tako so igralno desko za igro mlin (podobna današnji igri tri v vrsto) našli tako na Irskem kot tudi v starem Egiptu in na Kitajskem.
Nekateri menijo, da naj bi se namizne igre razvile iz verskih obredov. Za napovedovanje prihodnosti so metali kockam podobne predmete, za označevanje različnih položajev pa uporabljali žetone in plošče, ki so sčasoma začeli spominjati na prave dirke atletov ali konj. Iz tega se je kasneje razvila množica pravih namiznih iger, pri katerih se podiš v krogu po igralni plošči. Lep primer tovrstne igre je backgammon, ki so ga poznali že v antičnem Rimu.
Zelo znano igro, pri kateri na igralno površino polagamo kamenčke in skušamo osvojiti čim več prostora, naj bi si okoli leta 2200 pred našim štetjem zamislil kitajski cesar Yao, ki je z igro želel razviti um svojega duševno prizadetega sina. Kasneje so jo posvojili Japonci in jo tako vzljubili, da so celo ustanavljali šole, v katerih so razvijali in poučevali teorijo te igre.
O kateri starodavni namizni igri govorimo? Poišči jo med spodnjimi možnostmi in jo obkljukaj!
Preveri