Uranova ruda
Ime Uran so poznali že v antični Grčiji. Uran je ime najstarejšega boga v starogrški mitologiji, Zevsovega dedka. Na sliki rimska Uran in mati Zemlja, Gaja.
Sestavi svoj atom!
Najbrž že veš, da so v naravi različni elementi, na primer vodik, kisik, ogljik, dušik … Imenujemo jih kemijski elementi, zbrani in razvrščeni pa so v posebni preglednici, ki jo imenujemo periodni sistem elementov.
Kemijski elementi se med seboj razlikujejo, in sicer po številu protonov v jedru. Povedano drugače, razliko med kemijskimi elementi določa število protonov v njihovem jedru.
V tej angleški igri si lahko sam sestaviš atom. Rešuješ jo tako, da v jedro atoma dodajaš kroglice n in p (n – nevtroni, p – protoni), na ovojnico pa dodajaš kroglice e (e – elektron). Pazi, elektrone moraš uvrstiti čim bližje jedru atoma, na notranje obroče, in šele ko so ti zapolnjeni, tudi na zunanje. Ustvarjal boš različne kemijske elemente, o katerih boš več izvedel v tej preglednici.
Večina kemijskih elementov je naravnih, nekaj pa so jih znanstveniki iznašli tudi v laboratorijih. Med naravnimi elementi, torej tistimi, ki jih najdemo na Zemlji, je med najtežjimi element uran. Leta 1789 ga je odkril nemški kemik Martin Heinrich Klaproth. Poimenoval ga je z istim imenom kot planet Uran, ki ga je osem let prej odkril astronom William Herschel.
Po gostoti je uran podoben zlatu, kar pomeni, da je zelo težak. Če bi ti zlato v velikosti 100-gramske čokoladne tablice padlo na stopalo, bi ti ga kar močno poškodovalo (mimogrede, tako si tudi najlažje zapomniš kemijsko kratico za element zlato Au – kot auuu!)!
Uran se nahaja v zemlji v obliki rude po številnih mestih na svetu, najdemo ga v tudi v rekah in oceanih.
Tudi Slovenci imamo nahajališče uranove rude. Kje? Pomagaj si s povezavo in označi pravilen odgovor.
Preveri