Motiv labirinta na kretskem novcu
Tezej je eden največjih grških junakov, ki nastopa tudi v drugih antičnih mitih. V mitu o argonavtih je bil eden od spremljevalcev argonavtov, ki so odšli po zlato runo.
Zmenek s pošastjo v labirintu
Kreta je otok v Sredozemskem morju, na katerem je 3000 let pred našim štetjem živela skrivnostna minojska civilizacija. Njihove pisave nam še ni uspelo razvozlati, zato nam minojsko kulturo razkrivajo le ostanki mest, ruševine palač in izkopani predmeti. Še posebej zanimivi so novci z upodobitvami labirinta. To obliko labirinta, ki ga umetnostni zgodovinarji štejejo za prvi resni labirint, imenujemo kretski ali klasični labirint.
Kretski labirint naj bi zgradil stavbenik Dedal. Dedalov labirint je sicer tesno zvezan z mitološko zgodbo o Tezeju in Minotavru, a ker arheologi doslej še niso našli ostankov labirinta, lahko le ugibamo o njegovem resničnem obstoju.
Izročilo pravi, da je Dedal labirint zgradil na ukaz kralja Minosa, po katerem ljudstvo tudi imenujemo Minojci. Kralj je v središče labirinta naselil Minotavra, stvor s človeškim trupom in bikovsko glavo. Vsakih devet let mu je podaril »slasten« obed, sestavljen iz sedmih mladeničev in mladenk, ki so jih morali žrtvovati Atenci zavoljo miru z Minojci. A Tezej, sin atenskega kralja in ena od žrtev, se je uprl. Odločil se je, da bo razrešil zagonetne poti labirinta in pošast ubil. Brez zvijače seveda ni šlo. Pomagala mu je Ariadna, Minosova hči, ki mu je podarila meč in klobčič prediva, ki ga je odmotaval po poti in se po njegovi sledi varno vrnil domov. Na povezavi si lahko prebereš tudi daljšo različico mita.
Ariadnina nit je besedna zveza, ki jo uporabljamo, tudi ko ne govorimo o Tezeju in Minotavru. S pomočjo povezave obkljukaj, kaj v prenesenem pomenu označuje Ariadnina nit.
Preveri