Živali imajo izpopolnjene načine komuniciranja. Čebelji ples v obliki osmice sporoča, kje je hrana. Poglej svojega psa ali mačko in opazuj njuno govorico. In o čem vse klepetajo šele ptice!
Slikovno gradivo v učni poti (kjer ni posebej navedeno): arhiv MKZ, Shutterstock, Wikipedia.
Živa bitja komuniciramo!
Živa bitja med seboj komuniciramo že od nekdaj. Preden smo se ljudje naučili govoriti, smo se sporazumevali z rokami, godrnjanjem in obrazno mimiko. Ko smo spregovorili, smo se najprej pogovarjali iz oči v oči, sredstva za množično komuniciranje so bila še daleč.
Pred njihovo uvedbo so sporočila prenašali tudi sli. Se spomniš slavnega tekača iz antične Grčije, ki je pretekel 40 kilometrov, da bi senatu sporočil pomembno novico? Po opravljeni nalogi se je mrtev zgrudil. Pa zgodbe o golobih pismonošah, zastavicah in dimnih signalih, ki so se dvigovali nad vrhovi hribov? Šele tiskarska revolucija je omogočila, da so se ideje in znanje (pa tudi pismenost) začeli hitreje širiti med ljudmi. Potreba po sporočanju novic na daljše razdalje je bila povod za mnoge zanimive iznajdbe, kot sta na primer telegraf in telefon.