Roparji do denarja pridejo tako, da oropajo banko. Pogosto so njihovi kriminalni podvigi tako drzni, da njihove zgodbe zaživijo v filmih, knjigah in glasbi. Roparski napad na poštni vlak, ki se je zgodil leta 1963 v Veliki Britaniji, velja za eno najbolj drznih tatvin v britanski zgodovini. Poglej filmski napovednik.
Bonnie in Clyde sta ena najslavnejših roparjev bank. Policija ju je leta 1934 ujela z zasedo in v streljanju sta umrla. Poglej si kratek odlomek iz filma.
Lepljivi prsti
Tisti, ki izdeluje denar, ima velikansko moč, kajne? Izdelovanje denarja je bilo vedno izraz gospodarske in politične moči ter suverenosti, zato je to skrbno varovan proces. Če denar potrebuješ, da si z njim nekaj privoščiš, ga moraš seveda imeti.
Nekateri ga dobijo tako, da ga izdelujejo kar sami. Ponarejeni denar je na videz zelo podoben originalu, le ostro oko vidi napake. Nekoč so bile kazni za ponarejanje hude, kriminalcem so odsekali roko ali še kaj hujšega, danes goljufe doleti visoka zaporna kazen.
V zgodovini so zlate in srebrne kovance »strigli«: robove vsakega kovanca (takrat še niso bili popolnoma okrogli) so malce obrezali in tako nabrali dovolj dragocene kovine. Te ostružke so potem lahko pretopili v druge oblike (nakit, ploščice ali podobno) in jih zamenjali za denar.
Vlomilcu ni treba poznati zapletene tehnologije tiskanja denarja, saj denar dobi tako, da vlamlja v domove. Veliko vlomov je priložnostnih (saj veš, prilika dela tatu), ker so vrata odklenjena, okna slabo zaprta, ključ hiše pa – v koritu za rože!
Goljufi so tisti, ki z dobro premišljenim načrtom zavajajo ljudi, jim prikrivajo dejstva (radi izkoristijo stisko in naivnost ljudi) in od njih izvabijo denar ali kakšno drugo premoženje.
Pranje denarja ne pomeni, da denar operemo v pralnem stroju. Pranje denarja je nezakonito prenašanje denarja od enega lastnika k drugemu. S tem se prevaranti izognejo davčnim obveznostim, kot je prijavljanje dohodka in plačevanje dohodnine. Poglej prispevek!
Si pazljivo prebral? Pravilno poveži.
Preveri